Slabozrakým i zcela nevidomým uživatelům usnadňuje práci s počítačem software pro zvětšování obrazovky (tedy celého prostředí systému Windows a běžně užívaných programů), hlasové výstupy, které odečítají uživatelské prostředí, čtou texty atd., a braillské zobrazovače (řádky), které fungují jako displej, na kterém se nevidomým text převádí do braillského písma. Díky tomu mohou i zrakově handicapovaní používat počítač jako kdokoliv jiný.

Co všechno tedy počítače pro zrakově postižené umí?

Zvětšování a čtení pro slabozraké

Počítač pro slabozraké je na první pohled stejný jako kterýkoli počítač, jen je doplněn speciálním softwarem, který usnadňuje zrakově handicapovaným práci s ním.

Zvětšovací software zvětší celé uživatelské prostředí počítače, takže se na monitoru zobrazuje ve zvětšení podobně jako na monitoru stolní lupy. Zvětšovací programy stejně jako lupy disponují řadou doplňkových funkcí, které zobrazení přizpůsobí požadavkům konkrétního uživatele:

  • lze nastavit různé barevné režimy s větším kontrastem nebo naopak se sníženým jasem,
  • zvýraznění kurzoru ap.

Zvětšovací program navíc díky speciální funkci dokáže vyhladit zvětšené písmo, takže i při mnohanásobném zvětšení text nepůsobí kostrbatě a je krásně čitelný.

Pro slabozraké je možné zvětšovací software kombinovat s hlasovým výstupem. Prostředí počítače je pak zvětšené a hlasový výstup slouží ke čtení vybraných položek, menu, emailů, webových stránek, …

Jak se pracuje s počítačem pro nevidomé?

Počítače pro nevidomé jsou vybavené hlasovým výstupem, který podrobně popisuje uživatelské prostředí počítače. Text nevidomým zpřístupňuje i tzv. braillský zobrazovač. Jedná se o externí displej, na kterém vyskakují body Braillova písma – převádí se tak text z počítače na bodové písmo, které uživatel může číst hmatem.

Zpřístupněné počítače nabízíme jak v podobě stolních počítačů, tak i jako notebooky. S jednotlivými konfiguracemi se můžete seznámit na následujících odkazech:

Pro zákazníky, pro které je práce s počítačem příliš náročná, nabízíme i jednoduchá čtecí zařízení, která dokáží vyfotografovat text a přečíst jej hlasem po stisknutí jediného tlačítka.