Při ovládání domácích spotřebičů, osvětlení, mobilního telefonu, televizoru a dalších přístrojů nemusejí být lidé s omezenou možností pohybu odkázáni na druhé. Díky moderním technologiím se stávají zcela samostatnými, neboť ovládají domácnost na dálku, a to pomocí jim zpřístupněného počítače.

Ovládání domácích spotřebičů na dálku umožňují ovladače BJ System. Vysílač na pokyn uživatele vyšle radiový nebo infračervený signál ke spotřebiči, k němuž je připojen patřičný přijímač. Ten provede konkrétní akci. Tímto způsobem lze na dálku ovládat světla v domácnosti, elektrické zásuvky, televizi, hudební přehrávač a další spotřebiče.

Ovládání probíhá skrze počítač přizpůsobený potřebám tělesně postiženého uživatele, doplněný např. o snímač pohybu očí, pohybu hlavy atd., nebo se řeší bez počítače pouze ovladačem s robustními tlačítky nebo externími spínači.

Uživatelé, kteří používají pro komunikaci či ovládání počítače oční navigaci Tobii PCEye 5 si nemusí dálkový ovladač pořizovat . Tobii PCEye 5 má v sobě integrovaný infračervený vysílač, pomocí něhož lze ovládat veškeré spotřebiče, které jsou opatřeny patřičným přijímačem.

Počítač uživatele je vybavený programem Grid 3, který obsahuje sadu tabulek speciálně vytvořených pro účely ovládání domácích spotřebičů na dálku.