Stolní kamerové lupy nabízejí vše, co je třeba pro domácí čtení časopisů či knih:

  • velkou obrazovku,
  • snadný pohyb v textu (lupa sleduje čtený řádek),
  • nastavitelné zvětšení a kontrast.

Stolní kamerové lupy slouží lidem s těžším zrakovým postižením, kterým ke čtení a další práci s textem nestačí brýle nebo běžné lupy do ruky.

Jak stolní lupa vypadá a jak se s ní pracuje?

Stolní lupy sestávají z velkého monitoru, na který se promítá zvětšený obraz. Monitor je umístěn na rameni, které je nastavitelné a monitor drží v úrovni očí – uživatel se tak nebude muset sklánět a držet při čtení hlavu a trup v nepřirozené poloze.

Zvětšovanou předlohu snímá kamera umístěná na spodní straně ramene lupy. Předlohu (knihu či časopis) stačí položit na pohyblivý stolek, který zajišťuje plynulé posouvání. Práce s předlohou je tak zcela nenáročná na koordinaci.

Stolní lupa má ovládací panel s několika tlačítky, která slouží ke zvětšování zobrazeného textu, přepínání mezi barevnými režimy, příp. zobrazení vodicích linek či náhledu na stránku.

Co stolní lupy umí?

Uživatelům, kteří s ohledem na svůj zrakový handicap potřebují vysoce kontrastní zobrazení, je k dispozici několik barevných režimů. Lze nastavit různé kombinace, aby uživatel zvětšenou předlohu viděl co nejlépe (např. kontrastní zobrazení žlutého písma na černém podkladu).

Pouhým stisknutím několika tlačítek na ovládacím panelu si navíc uživatel může nastavit vodicí linky, které pomohou kupříkladu oddělit nebo zvýraznit čtený řádek.
Pokud ani přizpůsobení barevného nastavení nedokáže zamezit rychlé únavě očí (např. u uživatelů s progresivním zrakovým postižením), existuje i varianta lupy s hlasovým výstupem, která text z předlohy sama rozpozná a přečte jej nahlas.

Co všechno s lupou můžete dělat?

Číst, psát, luštit křížovky, vyplňovat formuláře, prohlížet si obrázky, kreslit či omalovávat, vyšívat… Zkrátka cokoliv Vás napadne.

Kde se dá použít?

V domácím prostředí, ve školách, v knihovnách a jinde.

Výhody stolních lup

Stolní lupy nabízejí maximální zvětšení a vysokou kvalitu obrazu. V domácím prostředí, ve školách či studovnách jsou ideálním pomocníkem pro dlouhodobou práci s textem. Uživatelům, kteří hledají variantu lupy, která se dá přenášet (např. chcete-li ji nosit s sebou do školy, obchodu, na úřady apod.) a příp. ji používat i v terénu, doporučujeme pročíst si Zvětšování na cestách.

Nejčastěji používané stolní lupy