Čtecí zařízení slouží těžce slabozrakým a nevidomým ke čtení knih, časopisů apod. Jejich ovládání je velice jednoduché. Dokáží vyfotografovat tištěnou předlohu, rozpoznat ji a přečíst hlasovým výstupem v jediném kroku. Čtečky nevyžadují vůbec žádné znalosti práce s počítačem, jsou proto vhodnou pomůckou pro ty, kterým působí ovládání počítače problémy.

Jednoduchost především

Předností je maximální jednoduchost používání  čtečky. Stačí stisknout jediné tlačítko a přístroj vyfotografuje tištěnou předlohu a za několik vteřin ji začne nahlas předčítat. Tlačítka jsou rozvržena a označena tak, aby i pro nevidomé bylo používání pomůcky co nejjednodušší.

Kamera čtečky má velké rozlišení (minimálně 13 Mpx), aby obrazy byly co nejkvalitnější, a tedy i snadno rozpoznatelné.

Čtečky pro nevidomé a těžce slabozraké jsou přenosné, takže je možné je používat i v knihovnách, školách, na úřadě, na chatě atp.

Uživatelům, kteří vyžadují připojení k internetu (kupříkladu proto, aby si mohli stahovat již digitalizované dokumenty z knihoven pro nevidomé), doporučujeme zvážit spíše pořízení speciálního počítače pro nevidomé či slabozraké doplněného např. o skener nebo jiné periferní čtecí zařízení.