Malé, lehké a přenosné lupy pomáhají těžce zrakově handicapovaným na cestách. Využijete je např. při nahlédnutí na cenovku v obchodě či na jízdní řád. Přenosné lupy se hodí také při práci s textem v knihovnách, na úřadech, ve školách apod., tedy všude tam, kde zrakově postižený postrádá jiné zvětšovací zařízení (zpřístupněný počítač či stolní lupu).

Jak přenosné lupy vypadají a jak se s nimi pracuje?

Přenosné lupy zvětší předlohu až 24krát a promítnou ji na kvalitní kontrastní displej. Lze nastavit různé barevné režimy, aby uživatel zvětšenou předlohu viděl co nejlépe (např. kontrastní zobrazení žlutého písma na černém podkladu). V blízkosti kamery, která snímá předlohu, je integrované osvětlení – díky tomu lze lupu použít i v horších světelných podmínkách.

Protože se tento typ lup posouvá po předloze, jsou konstruovány tak, aby snadno klouzaly i po nerovném povrchu (dokázaly se vyrovnat např. se záhyby u hřbetu knihy). Lupy jsou zároveň konstruovány s ohledem na nutnost dlouhodobějšího držení v rukou – jsou proto dobře uchopitelné a především lehké.

Pro ještě komfortnější práci bývají přenosné lupy vybavené výklopným displejem či odnímatelným stojánkem. Ty udržují displej v optimálním náklonu ke čtenáři, což je příjemné zejména při čtení delších textů. Budete-li chtít text zvětšit jen na chvíli (např. při nahlédnutí na vizitku), není nutné použít stojánek ani vyklápět displej – lupu stačí použít v její kompaktní podobě.

Většina lup sice nemá paměť a nelze v nich uchovávat nafocené obrazy, mají však funkci zmrazení – jednorázového zachycení obrazu. Můžete si tak zachytit např. cenovku v obchodě, která je na těžko přístupném místě, a pak si ji v lupě zvětšit a v klidu přečíst.

Co všechno s lupou můžete dělat?

Nahlížet do knih a časopisů v knihovnách, vyplňovat dokumenty na úřadech, zvětšovat si jízdní řády, fotografovat si a přibližovat vzdálené předměty (např. vývěsní tabule).

Výhody přenosných lup

Přenosné lupy jsou výborným pomocníkem na cesty. K dlouhodobější práci s textem (např. čtení časopisů a knih) se však více hodí stolní lupy. Stolní lupy mají velký monitor a oči se při práci s nimi neunaví tak rychle, navíc se při čtení posouvá nikoli lupou (jako je tomu v případě přenosných lup), ale čtecím stolkem, takže se čtenář v textu lépe orientuje a nehrozí, že ztratí právě čtený řádek.

Nejčastěji používané přenosné lupy