Pro každého může být náročné naučit se pracovat s počítačem, jestliže se s ním nikdy dříve nesetkal. O to složitější je to u seniorů a u těch, kteří mají zrakový handicap, případně přišli o zrak ve vyšším věku a musejí se znovu učit počítač ovládat bez kontroly zraku.

Ani v jednom z uvedených případů není nutné se práce na počítači vzdávat. Existuje totiž asistenční program, který seniorům se zrakovým postižením umožní ovládat počítač krok za krokem.

Jaké jsou přednosti programu GuideConnect?

GuideConnect je jednoduchý program, který nevyžaduje žádné znalosti práce s ním, ani s počítačem jako takovým. Je zkrátka určen pro naprosté začátečníky. Díky tomuto asistenčnímu programu s počítačem může začít úplně každý.

S programem GuideConnect mohou uživatelé provádět všechny běžné úlohy, jako je obsluha e-mailového účtu, práce s textovým editorem, prohlížení internetu atd. Vše je přitom maximálně zjednodušené tak, aby k ovládání jednotlivých úkonů stačilo jen několik kláves (šipky nahoru a dolů, Enter a Escape). Program je také možné ovládat speciálním dálkovým ovladačem, který se podobá ovladači k televizoru.

Jednoduchost programu spočívá v tom, že uživatelské prostředí je graficky maximálně zjednodušené a uživatel si požadované úlohy volí z dostupných textových nabídek. Program zároveň zahrnuje hlasový výstup, který uživateli říká, jakou nabídku má právě otevřenou, jaké políčko zvolil, kde se nachází apod. Slabozrací, kteří při práci s počítačem využijí zbytky zraku, si mohou zvolit vlastní vzhled, velikost zobrazení a různé režimy kontrastního zobrazení, aby na monitor viděli co nejlépe.

Čtení, psaní a kopírování dokumentů

GuideConnect disponuje zjednodušeným textovým editorem, v němž uživatel může vytvářet a číst dokumenty, tisknout je atd. S programem GuideConnect lze rovněž jednoduše digitalizovat a číst tištěné materiály (knihy, časopisy, dopisy ad.). Předlohu stačí naskenovat a OCR program, jež je součástí GuideConnect, naskenovaný obraz převede do elektronické podoby, aby jej uživateli mohl nahlas přečíst hlasový výstup.

Snadné procházení internetu a komunikace

Díky internetovému prohlížeči lze procházet webové stránky, nechat si číst novinky, pomocí kanálu RSS sledovat zprávy z vybraných stránek, poslouchat internetová rádia atd. E-mailový klient umožňuje nejen psát a odesílat běžné zprávy, ale také nahrávat a odesílat zprávy namluvené hlasem. Uživatel se tak zcela obejde bez běžné klávesnice a vystačí si se 4 klávesami, které slouží k ovládání programu.

GuideConnect dále obsahuje např. kalendář, adresář, diktafon, peněžní deník pro správu osobních financí či přehrávač audia a videa z CD a DVD.

Jednoduše pro každého

V situacích, v nichž by si uživatel nevěděl rady, je dostupná nápověda. Během práce s počítačem GuideConnect uživatele instruuje.

GuideConnect je plně lokalizován do češtiny. Program zahrnuje všechny potřebné aplikace a není třeba nic dalšího k němu dokupovat.

Program GuideConnect je určen jak k zácviku práce na počítači, tak i k dlouhodobému používání. Handicapovaný uživatel se později sám rozhodne, zdali je pro něj práce v programu dostačující, nebo chce přejít na práci s počítačem v systému Windows.