Tipy a triky pro GuideConnect

Zde jsou publikovány krátké návody, které uživatelům připomenou některé méně známé funkce speciálního programu GuideConnect.

V textu jsou někdy uváděny klávesové zkratky, nenechte se však znechutit jejich množstvím, zapamatujte si jen ty z nich, které budete často používat – urychlí vám práci.

Základem tipů a triků je text výrobce nebo distributora, rádi je však obohatíme i o zajímavé zkušenosti českých uživatelů. Případné připomínky či návrhy k obsahu textu zasílejte prosím redaktorovi této stránky na adresu: verner.bretislav@spektra.eu.

Tip 4: Přehrát soubor ze zařízení CD / USB

GuideConnect podporuje přehrávání textu ve formátu *.txt nebo *.rtf, přehrávání audio ve formátu *.wav nebo *.mp3. Přehrávat textové nebo zvukové soubory lze ze tří zdrojů: z počítače, z externího zařízení CD / USB nebo stahované z internetu.

Přehrávat ze zařízení CD/USB lze třemi způsoby

  1. Hl.menu > Knihy a články > Knihy > Číst ze zařízení > zvolit mechaniku CD/USB, vybrat soubor klávesou Enter a po dalším stisku Enter čte vybraný soubor (čte z CD i USB).
  2. Hl.menu > Zábava > Hudba a přehrávač CD > Přehrát z CD nebo zařízení > ukáže seznam zařízení > vybrat zařízení klávesou > vybrat soubor; pozor: CD neotevře, USB otevře a přehraje (tedy čte jen USB !).
  3. Hl.menu > Nástroje > Průzkumník souborů > zobrazí se seznam složek; z kontextového menu Akce po F2 > Jít do mých zařízení > nabídne seznam zařízení (lze zvolit mechaniku CD nebo USB); po výběru zařízení zobrazí seznam souborů na tom zařízení > po stisku Enter na souboru v podporovaném formátu začne soubor přehrávat (lze takto přehrát textový i audio soubor na CD nebo USB).

Pozor: Některá CD obsahují soubory s příponou *.cda, což je malý info soubor pro každou zvukovou stopu na disku CD (je to zástupce zvukového souboru umístěného na CD). GuideConnect nezná formát *.cda, tedy takové CD v GuideConnectu nepřehrajete. V tom případě požádejte zkušenějšího uživatele o pomoc s konverzí obsahu CD do podporovaného formátu *.wav nebo *.mp3.

Poznámka: GuideConnect nezná ani nejjednodušší formát playlistu *.m3u, nabízí však tvorbu vlastního playlistu (seznamu nahrávek) volbami Hl.menu > Zábava > Hudba a přehrávač CD > Seznamy skladeb; z kontextového menu Akce po F2 > Nové a výběrem skladeb si založíte vlastní seznam skladeb k přehrávání: zadáte název seznamu (playlistu), ten pak otevřete – vypíše se hláška, že seznam je prázdný, a z kontextového menu Akce po F2 > Přidat vyberete zvukové soubory do playlistu. Vybírané soubory musí být nahrané v počítači (nikoli na externím zařízení): složku v počítači se soubory k výběru najdete tak, že po příkazu „Přidat“ stisknete F2 a v kontextové Akci pak zvolíte Změnit zobrazení > Zobrazit dle složky > vyhledáte a zvolíte složku s audio soubory (obvykle „Music“) a do playlistu z menu Akce pak přidáváte jednotlivé vybírané soubory nebo celou složku.

Tip 3: Stahování a čtení knih z digi knihoven

Stahování a čtení knih z KDD pomocí položky Hlavní menu > Knihy a články > Knihy > Najít novou knihu > KDD a otevřete přihlášení do knihovny KDD.

Poznámky k této úloze GuideConnectu:

  • Guide podporuje jen kódování UTF-8, v textech s kódováním ANSI nezobrazí dobře diakritiku. Kódování UTF-8 je nutné si předem nastavit v uživatelském rozhraní knihovny KDD.
  • Guide podporuje jen přípony .txt, .rtf, knihy v KDD mají příponu txd. Stažené soubory je třeba přejmenovat na *.txt (mimo GuideConnect).
  • Stažený katalog nabízí knihy a časopisy jen do července roku 2021. V katalogu neumí vyhledávat knihy podle autora.
  • Není ideálně řešené čtení od záložky: Standardně GuideConnect umožňuje čtení knihy se záložkou – tedy příště pokračuje ve čtení stejné knihy od záložky. Pokud si však čtenář mezitím otevře a čte jinou knihu, pak při návratu k té původní už zase čte od začátku.

Pokud byste s funkcí přístupu ke knize přes úlohu „Knihy a články“ nebyli spokojeni, můžete alternativně knihu z KDD (a z jiných digitálních knihoven) stáhnout pomocí internetového prohlížeče GuideConnectu (příslušný postup je popsán na stránce kurzů ve třetí lekci tutoriálu „Internet a elektronická pošta“) nebo prostřednictvím programu Knihomol.

Tip 2: Video hovory v Guidu

Jednou z nových funkcí programu GuideConnect je možnost video hovorů zdarma. Tato funkce nahrazuje komunikaci Skype ve starší verzi. Jistou nevýhodou video hovoru je, že váš partner pro komunikaci musí také mít instalovaný GuideConnect. Před používáním video hovoru si nastavíte toto:

  1. V aplikaci GuideConnect nastavte svůj e-mailový účet.
  2. Přidejte e-mailovou adresu osoby, se kterou chcete video hovorem komunikovat, do svého adresáře GuideConnectu. Zároveň ji požádejte, aby si také ona přidala vaši adresu do účtu adresáře GuideConnectu.
  3. Ujistěte se, že jste oba online ve stejnou dobu (je dobré si předem domluvit přesný čas hovoru).
  4. Vyberte si mikrofon a kameru v nabídce Nastavení: Z hlavní nabídky vyberte Nastavení, poté Video hovor a zde si zvolte kameru a mikrofon.

Ujistěte se, že kamera a mikrofon pro video hovor jsou připojeny a nastaveny, jinak vás druhá strana nebude vidět ani slyšet. Pokud používáte GuideConnect na stolním počítači, možná budete muset kameru zakoupit (doporučujeme webovou kameru s mikrofonem; notebooky bývají vestavěnou kamerou a mikrofonem vybaveny).

Zahájení videohovoru

V hlavní nabídce vyberte položku Video hovor > Video hovor z adresáře. V adresáři pak vyhledejte a vyberte jméno osoby, s níž chcete zahájit hovor.
Pokud si přidáte své známé do oblíbených položek pro video hovory, program GuideConnect vám sdělí, kdy jsou online a kdy tedy s nimi můžete hovořit.

Odkaz (v angličtině): https://blog.yourdolphin.com/blog/guideconnect-video-calling-set-up-and-go

Tip 1: V Guidu můžete také psát hlasem (diktováním)

Pokud pracujete v systému Windows 11 a pokud nechcete psát nebo psaní na klávesnici vám přece jen činí potíže, můžete místo ťukání do klávesnice psát diktováním. Potřebujete jenom k počítači připojit mikrofon, resp. sluchátka s mikrofonem. Sluchátka s mikrofonem jsou vhodnější, jinak hrozí, že zaznamenáte i hlasový výstup počítače.

Pozor: Lze diktovat jenom do textového pole a v tomto poli musí být umístěný kurzor. Když tam kurzor není, nelze psát diktováním. Před hlasovým vstupem, si prosím zkontrolujte, zda je k počítači připojen mikrofon a zda jste jej vybrali v nastavení Řeč a zvuk.

Možnost diktování je indikována zelenou ikonou mikrofonu v okně Guidu vpravo nahoře. Když diktovat nelze, ikona chybí. Před diktováním musíte vstup z mikrofonu zapnout: klepnutím myši na ikoně, klávesou F6 nebo tlačítkem hlasový vstup na dálkovém ovladači (to je uprostřed ovladače pod velkým kruhovým tlačítkem). Zapnutí mikrofonu je signalizováno zvukovým signálem a ikona mikrofonu zčervená. Vypnutí vstupu z mikrofonu, klávesou ENTER nebo automaticky po 2-3 sekundách ticha, opět signalizuje zvukové znamení a červená ikona mikrofonu vpravo nahoře.

Psaní hlasem
Text do textového pole diktujete tímto postupem:

  1. Zapnete vstup z mikrofonu klávesou F6 nebo odklepnutím ikony mikrofonu myší nebo stisknete a držíte (!) tlačítko hlasového vstupu na dálkovém ovladači Dolphin.
  2. Zvukovým signálem budete upozorněni, že můžete začít diktovat.
  3. Do mikrofonu řeknete text, který chcete zadat.
  4. Po skončení promluvy počkejte 2-3 sekundy, až uslyšíte zvukový signál podruhé. Namluvený text se poté zapíše do textového pole a Guide ho přečte.

Poznámka: Kromě diktování slov a frází můžete také diktovat interpunkci, například čárky a tečky. Rozpoznávání řeči nemusí být dokonalé, buďte připraveni, že nadiktovaný text bude případně nutné opravit.